Mağaza Dekorasyonu

Mağaza dekorasyonu , firmaların kurumsallıklarını göz önüne sermek , müşteriyi cezbetmek , müşterinin mağaza içerisinde psikolojik olarak rahat hissetmesini sağlamak, mağazanın amacını belli etmek  gibi temel başlıkları sağlamak açısından oldukça önemlidir.

Mağaza dekorasyonu ve vitrin tasarımı bir mağazanın kimliğidir. Dolayısıyla mağaza dekorasyonu müşterinin ön izlenimine de hitap etmek zorundadır.

Mağaza dekorasyonu ürün kimliğinin bile önüne geçmek durumundadır. Basit olarak düşünülen bazı ürünlerin profesyonel dekorasyon çalışmaları sayesinde , kurumsal kimliğe büründürülerek çok daha cazip hale getirilmesi sağlanabilir.

Ürünün özellikleri iyi tespit edilerek en uygun aydınlatma ve ışıklandırma seçimleri yapılmalıdır. Işıklandırma ve aydınlatma fazla abartılarak müşteriyi rahatsız edici , dikkat dağıtıcı algılardan uzak durulmalı çok loş bir ortam hazırlanarak kasvetli bir mağaza dekorasyonu da oluşturulmamalıdır.

Mağazanın içerisinde müşterinin hareketini , aradığı ürün gurubuna ulaşımını seçimini kolaylaştırıcı ve farklı ürünlerede dikkatini çekecek bir mağaza tasarımı yapılmalı , Mağaza dekorasyonu tüm bu kriterler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Amaca yönelik tasarım oldukça önemlidir. Mağazada amaç dışı bir dekorasyon oluşturmak olası müşteri potansiyelini mağaza dışında tutabilir. Mağaza içerisinde sıcak bir ortam oluşturmak o mağazanın olası müşterileri dışındaki insanlar da bir algı oluşturabilir. Örneğin bir erkek giyim mağazası doğru bir mağaza tasarımıyla bayanların eşleri , çocukları yada kardeşleri için hediye alabileceği cazip bir mağazaya dönüşebilir.

Mağaza içerisindeki ortam doğru bir mağaza tasarımı ile  müşterinin içerde daha fazla vakit geçireceği bir ortam haline dönüştürülebilir dolayısı ile müşterinin dikkati çok daha fazla ürün üzerine çekilebilir. Dolayısıyla müşterinin alacağı ürün potansiyeli yükseltilebilir.

Yorum Eklenmedi

Yorum Yapabilirsiniz

Call Now Button