MAĞAZA TASARIMI

Mağaza Tasarımı

Mağazalar çok çeşitli unsurlarıyla iki önemli role sahip olmaktadır. Bunlar ise uygun bir mağaza imajı yaratmak ve satış alanının üretkenliğini rahatlıkla arttırmaktadır. Bunları sağlamak isteyen perakende firmasının müşterisiyle olan diyalogunda mağaza düzeni ile tasarımını çok önemli iki bileşen olarak değerlendirmesi gerekmektedir.

Mağaza tasarımı poyraz mimarlık ile artık çok daha kaliteli ve kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Perakendecilerin mağazanın planlanmasında alınacak olan ilk karar ise kaynak ve mekan tahsisini nasıl yapacaklarıdır. Daha sonra perakendeci tüm ürünlerin yerini ve tüketicilerin mağaza içerisinde hareket etmesini sağlayan koridor sirkülasyonun düzenlenmesini gösteren mağaza düzenini oluşturması gerekmektedir.

Ürün sunumu ile tüketicileri yakalayacak ve ilgililerini çekecek kadar heyecan verici ve anlaşılması kolay alışverişçileri ürünleri aramaya ve değerlendirmeye hatta satın almaya teşvik edici olmalıdır. Ayrıca ürün sunumu, mağazanın satış gücünde kritik bir konu olduğu gibi mağaza imajında da önemli bir etkiye sahiptir. Mağaza tasarımı Poyraz mimarlık açısından tüketicilerin kolaylık ihtiyacı karşılaştırmalı alışveriş istekleri, pazar alanlarında satın alma gücünün artması ve ulaşım alanlarının genişlemesi gibi pek çok unsurun bir araya gelmesi ile farklı tipte perakende yerlerinin ortaya çıkmasına yol açtığını söylemek mümkün olmaktadır. Perakende mağazaları pazar fırsatlarının en iyi olduğu yere yerleşmesi gerekmektedir.

Ülke ile şehir veya ticari alan ve komşular belirlendikten sonra hedef pazara hizmet edilecek belirli bir yerleşim yeri seçilmesi öncelikli konulardan biri olmalıdır. Yerleşim yeri seçilmesinden önce tüketiciler ve alışveriş davranışları incelenmesi gerekmektedir.

Dünyadaki en iyi yer, tüketicilerin ulaşamadığı bir yerde olur ise veya tüketiciler bu yere gelip alışveriş yapmaz ise hiçbir anlam ifade etmez. Mağazasını tasarlarken ya da yeniden tasarlarken perakendecinin üç hedefi olmalıdır. Bunlar ise mağaza atmosferinin mağaza imajı ve firmanın tüm stratejisi ile uyumlu olması, iyi bir tasarımın tüketicilerin satın alma kararını etkilenmesine yardımcı olduğu ve tasarım kararlarını alınırken yöneticilerin perakende alanlarının üretkenliğini akıllarından çıkarmamaları gerektiğidir.

Mağaza alanının üretkenliğini ve mağazanın her metrekaresine başına düşen satış miktarıdır. Mağaza tasarımı perakendeciyle müşterisi arasında olan en anlamlı iletişim şekli olmuştur. Her şeyden önemlisi ise mağaza satışın gerçekleştiği veya gerçekleşmediği ortam olmaktadır.

Yorum Eklenmedi

Yorum Yapabilirsiniz

Open chat
1
Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by